Republika Serbska - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Bosnia.pl  >  Mapa i przewodnik: Republika Serbska, Bosnia

Na wakacje: Republika Serbska, Bosnia


Przewodnik turystyczny: Bośnia i Hercegowina > Republika Serbska
Zdjęcia Bośnia i Hercegowina
Region administracyjny Republika Serbska znajduje się w północnej i we wschodniej części Bośni i Hercegowiny. Zamieszkiwany jest w większości przez muzułmańskich Bośniaków oraz prawosławnych Serbów. Krajobrazowo jest to bardzo różnorodny obszar, na terenie którego występują zarówno góry, jak też wzgórza i gęste lasy. Najciekawszymi miejscowościami w tej części Bośni są Banja Luka i Wyszegrad. Na granicy między Federacją Bośni i Hercegowiny a Republiką Serbską położone są także Sarajewo i Mostar, dwa historyczne ośrodki miejskie w kraju. Na terytorium Republiki Serbskiej znajduje się kilka ciekawych monastyrów prawosławnych. Amatorzy pieszych wędrówek oraz rekreacji w przyrodzie będą zachwyceni tutejszymi możliwościami – połacia lasów, trasy piesze, jeziora oraz jaskinie. W tej części Bośni i Hercegowiny, przy granicy z Czarnogórą znajduje się najwyższa góra BiH – Maglić, której szczyt Veliki Vitao jest najwyższy w całym kraju (2396 m n.p.m.). Na terytorium Republiki Serbskiej leży także miejscowość Srebrenica, w której w 1995 roku doszło do masakry.

Klimat i pogoda w Bośnii

pogoda: Sarajevo

33°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:25%
ciśnienie:1016 hPa
wiatr:350° 9 km/h
 • Wycieczki: Republika Serbska, Bosnia


 • Przewodnik turystyczny: Bośnia i Hercegowina > Republika Serbska
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – walutą w BiH jest marka transferowa (KM) o międzynarodowym kodzie BAM. 1 marka transferowa to 100 fenigów transferowych. 1 KM = 2,15 zł. W Polsce raczej nie można dostać w kantorach bośniackiej waluty. Najlepiej zaopatrzyć się w euro, które można bez problemu wymienić w BiH na lokalną walutę (w kantorach, bankach, a nawet w sklepach przy płaceniu za zakupy).
  • Wizy – w BiH nie ma obowiązku wizowego nałożonego na Polaków. Obywatele Unii Europejskiej mogą wjeżdżać do kraju wyłącznie na podstawie dowodu osobistego.
  • Ubiór – nie ma ograniczeń. Za wyjątkiem obiektów sakralnych takich jak kościoły, cerkwie i meczety, do których można wejść jedynie w odpowiednim stroju (podobnie jak u nas). Zwłaszcza w przypadku meczetów trzeba pamiętać, że kobiety powinny mieć zakryte włosy, ramiona i kolana. Najczęściej przy wejściu do meczetu są chusty, z których odwiedzający mogą skorzystać na czas zwiedzania obiektu.


Sarajevo - prognoza pogody, Bosnia

7200000
Aktualne warunki

Środa
29 czerwca
Częściowe zachmurzenie
33°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:25%
wilgotność:39%
widoczność:10 km
ciśnienie:1016 hPa
wiatr:350° 9 km/h
Środa
29 czerwca
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 17°C    max: 35°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:1.0 mm
wiatr:161°  13 km/h
wsch. słońca:05:07
zach. słońca:20:33
Czwartek
30 czerwca
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 16°C    max: 36°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:2.4 mm
wiatr:165°  12 km/h
wsch. słońca:05:07
zach. słońca:20:33
Piątek
1 lipca
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 16°C    max: 33°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.2 mm
wiatr:160°  9 km/h
wsch. słońca:05:08
zach. słońca:20:33
Sobota
2 lipca
Słonecznie
min: 17°C    max: 35°C
Słonecznie
opady:0.1 mm
wiatr:203°  9 km/h
wsch. słońca:05:08
zach. słońca:20:32
Niedziela
3 lipca
Umiarkowane opady deszczu
min: 15°C    max: 32°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:5.7 mm
wiatr:160°  13 km/h
wsch. słońca:05:09
zach. słońca:20:32

Sarajevo - klimat w Bośnii

Bosnia - kiedy na wakacje?
 • Na wakacyjny wypoczynek na wybrzeżu adriatyckim BiH najlepsze są miesiące letnie – od czerwca do września. Lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami w roku, kiedy temperatury powietrza sięgają nawet ponad 30 °C, a temperatura wody rzadko spada poniżej 20 °C. W szczycie sezonu (lipiec-sierpień) należy się jednak spodziewać dużego ruchu turystycznego i wysokich cen.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe najlepsze są miesiące maj-czerwiec i wrzesień-październik, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 20 °C, ale słońce nie jest już tak ostre.
 • Zwiedzanie miast, wyprawy po interiorze i w góry Bośni i Hercegowiny można organizować przez cały rok. Jedynie w miesiącach zimowych, od grudnia do lutego, można się spodziewać dużych opadów śniegu w wyższych partiach gór.
 • Wypoczynek z dziećmi najlepiej zorganizować w okresie od maja do września, kiedy temperatury utrzymują się w przedziale od 20 °C do nawet ponad 30 °C w lipcu i sierpniu.
Terytorium Bośni i Hercegowiny leży w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego między klimatem śródziemnomorskim a kontynentalnym. Tereny nadmorskie oraz dolinę rzeki Neretwy charakteryzuje klimat śródziemnomorski ciepły. Interior w większości znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego ciepłego, za wyjątkiem północnej części kraju, gdzie dominuje klimat umiarkowany chłodny, kontynentalny. Najcieplejszymi miesiącami w roku są lipiec i sierpień, kiedy średnia temperatura powietrza utrzymuje się w granicach 20-30 °C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnimi temperaturami 2-5 °C. W okresie od listopada do marca maksymalna temperatura w Bośni i Hercegowinie to ok. 10-15 °C. Zimy w kontynentalnej części Bośni i Hercegowiny (zwłaszcza w obszarach górskich) są mroźne, temperatura powietrza często spada tu poniżej 0 °C. W okresie zimowym występują też częste wiatry, które mogą powodować sztormy na wybrzeżu. Lato w kontynentalnej części Bośni i Hercegowiny jest raczej ciepłe, na wybrzeżu gorące. Najwięcej opadów zdarza się w okresie jesienno-zimowym. Na wybrzeżu, podobnie jak w całej Dalmacji i na wybrzeżu chorwackim, zwłaszcza pod koniec lata i jesienią, występują okresowe silne wiatry.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-4,-2,0,3,8,11,13,12,9,5,0,-2,2,5,11,14,20,22,25,25,22,16,7,2,-1.0,1.5,5.5,8.5,14.0,16.5,19.0,18.5,15.5,10.5,3.5,.0
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
141515171513101110121315

Bosnia wycieczki: oferty wczasów Bośnia i Hercegowina

Zdjęcia - Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina zdjęcie 1Bośnia i Hercegowina zdjęcie 2Bośnia i Hercegowina zdjęcie 3
Bośnia i Hercegowina zdjęcie 4Bośnia i Hercegowina zdjęcie 5Bośnia i Hercegowina zdjęcie 6
Bośnia i Hercegowina zdjęcie 7Bośnia i Hercegowina zdjęcie 8Bośnia i Hercegowina zdjęcie 9
Bośnia i Hercegowina zdjęcie 10
Bośnia i Hercegowina - więcej zdjęć

Hotele Republika Serbska

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe Last Minute
Wycieczki objazdowe Last Minute
Z każdym rokiem, coraz popularniejsze stają się wycieczki objazdowe, których główną zaletą jest gwarancja, że nie ominą nas żadne, najbardziej znane atrakcje danego kraju. Turyści najchętniej decydują się na taki wyjazd do słynącej z wyśmienitej kuchni Hiszpanii, pełnej niezwykłych miejscowości Portugalii, Maroka czy Kenii. Natomiast pod względem historycznym warto wspomnieć Izrael, gdzie wycieczka objazdowa pozwoli na dokładne poznanie najważniejszych miejscowości.
 
Najlepsze hotele na Cyprze w ofercie All Inclusive >>
Wakacje na czterech kółkach - wczasy w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
Indie - wycieczki objazdowe po kraju kontrastów, barw i orientu - sprawdź >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne