Neum w BiH - Federacja Bośni i Hercegowiny - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Bosnia.pl  >  Mapa i przewodnik: Neum w BiH, Bosnia

Na wakacje: Neum w BiH, Bosnia


Zdjęcia Bośnia i Hercegowina
To jedyne miasto Bośni i Hercegowiny posiadające dostęp Adriatyku. Leży na wybrzeżu dalmatyńskim oddzielając od siebie pólnocną i południową część południowej części Chorwacji. Miasto dysponuje bardzo bogatą bazą noclegową i gastronomiczną (około 5000 obiektów), wiele z nich to luksusowe hotele i restauracje. Przyciąga turystów piaszczystymi plażami, śródziemnomorską roślinnością i cenami niższymi niż miasta chorwackie w podobnej lokalizacji. Jest to jedno z miejsc z największą ilością dni słonecznych w roku. Jest to zatłoczone miejsce w okresie letnim. Neum to bardzo dobra baza wypadowa dla chcących odwiedzić Czarnogórę, Medjugorje, Dubrownik czy Mostar.

Klimat i pogoda w Bośnii

pogoda: Neum

14°C
Bezchmurna noc
opady:brak
zachmurzenie:brak
ciśnienie:1023 hPa
wiatr:154° 1 km/h
 • Wycieczki: Neum w BiH, Bosnia


 • Atrakcje


  • Donje Hrasno, Glumina, Hutovo – nekropolie z okresu średniowiecza, będące pozostałością po kulturze Ilirów.
  • Marina – port dla mniejszych łodzi i żaglówek.
 • Geografia i Przyroda


 • Obszar ten znajduje się na terenie Wybrzeża Dalmatyńskiego i charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim z gorącym okresem letnim i łagodnym okresem zimowym. Na tej szerokości geograficznej słońce zachodzi wcześniej niż w Polsce. Roślinność jest rzadka, jeżeli już się pojawia to są to najczęściej drzewna oliwne i cyprysy. N tym odcinku wybrzeża jest sporo plaż żwirkowych i piaszczystych.
 • Historia


 • Historia miasta jest związana z rodziną Nikolić, która na przełomie XII i XIII wieku władała na terenach Hercegowiny. Chcąc uczcić pamięć władców władze miasta zdecydowały, zę w herbie miasta umieszczą motyw jastrzębia charakterystyczny również dla herbu tejże rodziny. Faktycznie jednak historia miejscowości Neum zaczyna się na przełomie XVII i XVIII wieku, a dokładniej w 1699r. podczas pokoju karłowickiego. W postanowieniach pokoju ówczesna Republika Dubrownicka oddała skrawek wybrzeża Turcji, żeby nie graniczyć w żaden sposób z Republiką Wenecką. Zapewniała sobie tym samym bezpieczeństwo przed ewentualnym atakiem ze strony Wenecjan. Neum stał się od tego momentu elementem sporów pomiędzy Chorwacją a Bośnią i Hercegowiną. Po wojnie Chorwacja niejednokrotnie negocjowała z Bośnią możliwość sprzedaży tego małego skrawka wybrzeża, byle tylko wybrzeże chorwackie nie było podzielone na dwie części. Bośniacy oczywiście odrzucali wszystkie propozycje sprzedaży. Z uwagi na te opory władze chorwackie w 2002r. przedstawiły projekt wybudowania mostu, który miałby łączyć chorwackie miasto Klek z półwyspem Pelješac celem złączenia obu części Chorwacji. Chorwaci tłumaczyli zasadność swojego projektu problemami wiążącymi z przejechaniem z jednej czesći Chorwacji do drugiej. Bośnia odrzuciła zarzuty strony chorwackiej i zablokowała wykonanie planu budowy mostu. Wynikało to głównie z problemów dotyczących utrudnień dla łodzi cumujących w Nemu. Chorwacka strona zmieniła pierwotny projekt. Obie strony doszły do porozumienia w tej sprawie. Budowa mostu rozpoczęła się w 2009r. i ma potrwać 4 lata.
 • Sport i rekreacja


  • Neum to przede wszystkim atrakcje związane z wypoczynkiem nad morzem. Jest to miasto nastawione głównie na turystykę a zatem plaże bogate są boiska do gry w siatkówkę plażową.
  • W porcie można również wynająć łodzie lub motorówki, żeby popływać po Adriatyku.
  • Większość plaż jest wyposażona w leżaki, za które należy uiścić niewielką opłatę.
  • Dość trudno jest znaleźć w okolicy dzikie plaże.
 • Gastronomia i rozrywka


 • Duża ilość hoteli, moteli oraz kwater prywatnych sprawia, że goście mają do dyspozycji również wiele kawiarni, barów i przyhotelowych lokali. Oferta gastronomiczna w tym rejonie jest identyczna jak na całym Wybrzeżu Dalmatyńskim, czyli bogaty wybór ryb oraz owoców morza, do tego gotowane warzywa i oczywiście oliwki podawane na wiele sposobów i pod wieloma postaciami.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – walutą w BiH jest marka transferowa (KM) o międzynarodowym kodzie BAM. 1 marka transferowa to 100 fenigów transferowych. 1 KM = 2,15 zł. W Polsce raczej nie można dostać w kantorach bośniackiej waluty. Najlepiej zaopatrzyć się w euro, które można bez problemu wymienić w BiH na lokalną walutę (w kantorach, bankach, a nawet w sklepach przy płaceniu za zakupy). W przypadku Neum można używać chorwackiej waluty HRK (kuna chorwacka); przyjmowane są także EURO (€), ale głównie w ośrodkach turystycznych; ceny noclegów często podawane w €;
  • Wizy – w BiH nie ma obowiązku wizowego nałożonego na Polaków. Obywatele Unii Europejskiej mogą wjeżdżać do kraju wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Podobnie jest w innych krajach byłej Jugosławii, jak i na całym Półwyspie Bałkańskim.
  • Ubiór – nie ma ograniczeń. Za wyjątkiem obiektów sakralnych takich jak kościoły, cerkwie i meczety, do których można wejść jedynie w odpowiednim stroju (podobnie jak u nas). Zwłaszcza w przypadku meczetów trzeba pamiętać, że kobiety powinny mieć zakryte włosy, ramiona i kolana. Najczęściej przy wejściu do meczetu są chusty, z których odwiedzający mogą skorzystać na czas zwiedzania obiektu.
  • W okresie letnim jest to stosunkowo zatłoczone miejsce ze względu na niższe ceny noclegów i wyżywienia w porównaniu z chorwackimi miejscowościami.
  • W Neum obowiązuje przede wszystkim waluta bośniacka – Marka zamienna/kompatybilna (KM) dzielona na centy. Można płacić również w euro, ale trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze otrzymamy resztę w sklepie czy w restauracji. Chorwackie kuny (HRK) nie są do końca są mile widziane jako środek płatniczy.
  • Język angielski jest stosowany w większości urzędów. Można się również porozumiewać w języku włoskim i niemieckim.
  • Dużym walorem Neum jest dobra lokalizacja, czyniąca z tego miejsca dobrą bazę wypadową. Dubrownik znajduje się w odległości ok. 60km, Mostar ok. 70 km.


Neum - prognoza pogody, Bosnia

3600000
Aktualne warunki

Piątek
27 listopada
Bezchmurna noc
14°C
Bezchmurna noc
opady:brak
zachmurzenie:brak
wilgotność:48%
widoczność:10 km
ciśnienie:1023 hPa
wiatr:154° 1 km/h
Piątek
27 listopada
Słonecznie
min: 8°C    max: 16°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:77°  3 km/h
wsch. słońca:06:57
zach. słońca:16:18
Sobota
28 listopada
Częściowe zachmurzenie
min: 7°C    max: 14°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:140°  3 km/h
wsch. słońca:06:58
zach. słońca:16:17
Niedziela
29 listopada
Częściowe zachmurzenie
min: 7°C    max: 13°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:74°  4 km/h
wsch. słońca:06:59
zach. słońca:16:17
Poniedziałek
30 listopada
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 7°C    max: 13°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:1.3 mm
wiatr:33°  10 km/h
wsch. słońca:07:00
zach. słońca:16:16
Wtorek
1 grudnia
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 2°C    max: 7°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.5 mm
wiatr:20°  17 km/h
wsch. słońca:07:01
zach. słońca:16:16

Neum - klimat w Bośnii

Bosnia - kiedy na wakacje?
 • Na wakacyjny wypoczynek na wybrzeżu adriatyckim BiH najlepsze są miesiące letnie – od czerwca do września. Lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami w roku, kiedy temperatury powietrza sięgają nawet ponad 30 °C, a temperatura wody rzadko spada poniżej 20 °C. W szczycie sezonu (lipiec-sierpień) należy się jednak spodziewać dużego ruchu turystycznego i wysokich cen.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe najlepsze są miesiące maj-czerwiec i wrzesień-październik, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 20 °C, ale słońce nie jest już tak ostre.
 • Zwiedzanie miast, wyprawy po interiorze i w góry Bośni i Hercegowiny można organizować przez cały rok. Jedynie w miesiącach zimowych, od grudnia do lutego, można się spodziewać dużych opadów śniegu w wyższych partiach gór.
 • Wypoczynek z dziećmi najlepiej zorganizować w okresie od maja do września, kiedy temperatury utrzymują się w przedziale od 20 °C do nawet ponad 30 °C w lipcu i sierpniu.
Terytorium Bośni i Hercegowiny leży w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego między klimatem śródziemnomorskim a kontynentalnym. Tereny nadmorskie oraz dolinę rzeki Neretwy charakteryzuje klimat śródziemnomorski ciepły. Interior w większości znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego ciepłego, za wyjątkiem północnej części kraju, gdzie dominuje klimat umiarkowany chłodny, kontynentalny. Najcieplejszymi miesiącami w roku są lipiec i sierpień, kiedy średnia temperatura powietrza utrzymuje się w granicach 20-30 °C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnimi temperaturami 2-5 °C. W okresie od listopada do marca maksymalna temperatura w Bośni i Hercegowinie to ok. 10-15 °C. Zimy w kontynentalnej części Bośni i Hercegowiny (zwłaszcza w obszarach górskich) są mroźne, temperatura powietrza często spada tu poniżej 0 °C. W okresie zimowym występują też częste wiatry, które mogą powodować sztormy na wybrzeżu. Lato w kontynentalnej części Bośni i Hercegowiny jest raczej ciepłe, na wybrzeżu gorące. Najwięcej opadów zdarza się w okresie jesienno-zimowym. Na wybrzeżu, podobnie jak w całej Dalmacji i na wybrzeżu chorwackim, zwłaszcza pod koniec lata i jesienią, występują okresowe silne wiatry.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-6,-6,-1,2,6,8,10,10,7,3,0,-6,0,1,6,11,16,18,21,22,18,14,6,0,-3.0,-2.5,2.5,6.5,11.0,13.0,15.5,16.0,12.5,8.5,3.0,-3.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
356689996533
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
38,39,43,156,71,60,53,92,220,58,132,52,83,80,73,71,73,71,69,72,77,80,80,84
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
1515161615138811111516

Bosnia wycieczki: oferty wczasów Neum w BiH

Zdjęcia - Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina zdjęcie 1Bośnia i Hercegowina zdjęcie 2Bośnia i Hercegowina zdjęcie 3
Bośnia i Hercegowina zdjęcie 4Bośnia i Hercegowina zdjęcie 5Bośnia i Hercegowina zdjęcie 6
Bośnia i Hercegowina zdjęcie 7Bośnia i Hercegowina zdjęcie 8Bośnia i Hercegowina zdjęcie 9
Bośnia i Hercegowina zdjęcie 10
Bośnia i Hercegowina - więcej zdjęć

Hotele Neum w BiH

Sunce  ***od 800 zł

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe Last Minute
Wycieczki objazdowe Last Minute
Z każdym rokiem, coraz popularniejsze stają się wycieczki objazdowe, których główną zaletą jest gwarancja, że nie ominą nas żadne, najbardziej znane atrakcje danego kraju. Turyści najchętniej decydują się na taki wyjazd do słynącej z wyśmienitej kuchni Hiszpanii, pełnej niezwykłych miejscowości Portugalii, Maroka czy Kenii. Natomiast pod względem historycznym warto wspomnieć Izrael, gdzie wycieczka objazdowa pozwoli na dokładne poznanie najważniejszych miejscowości.
 
Najlepsze hotele na Cyprze w ofercie All Inclusive >>
Wakacje na czterech kółkach - wczasy w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
Indie - wycieczki objazdowe po kraju kontrastów, barw i orientu - sprawdź >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne