Jeden z regionów administracyjnych Bośni i Hercegowiny położony w centralnej i zachodniej części kraju. Obejmuje swoim obszarem także krainę geograficzną Posavinę oraz część Hercegowiny. Teren raczej wyżynny lub górski o klimacie kontynentalnym, za wyjątkiem 10-kilometrowego odcinka wybrzeża adriatyckiego, należącego do BiH i przynależącego do Federacji Bośni i Hercegowiny. Region zamieszkiwany w większości przez muzułmańskich Bośniaków oraz katolickich Chorwatów. Wśród miejsc wartych zobaczenia w tej części Bośni są m.in. stolica kraju – Sarajewo (podzielone pomiędzy Federację a Republikę Serbską), Neum na wybrzeżu, Travnik, Mostar (również podzielone miasto), Medjugorje, a także Jaskinia Dabarska.
Waluty – walutą w BiH jest marka transferowa (KM) o międzynarodowym kodzie BAM. 1 marka transferowa to 100 fenigów transferowych. 1 KM = 2,15 zł. W Polsce raczej nie można dostać w kantorach bośniackiej waluty. Najlepiej zaopatrzyć się w euro, które można bez problemu wymienić w BiH na lokalną walutę (w kantorach, bankach, a nawet w sklepach przy płaceniu za zakupy).
Wizy – w BiH nie ma obowiązku wizowego nałożonego na Polaków. Obywatele Unii Eurpejskiej mogą wjeżdżać do kraju wzŁcynie na podstawie dowodu osobistego.
Ubiór – nie ma ogranicye}. Za wyjątkiem obiektów sakralnych takich jak kościoły, cerkwie i meczety, do których można wejść jedynie w odpowiednim stroju (podobnie jak u nas). Zwłaszcza w przypadku meczetów trzeba pamiętać, że kobiety powinny mieć zakryte włosy, ramiona i kolana. Najczęściej przy wejściu do meczetu są chusty, z których odwiedzający mogą skorzystać na czas zwiedzania obiektu.
min:
17°C
max:
35°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
1.0 mm
wiatr:
13 km/h
wsch. słońca:
05:07
zach. słońca:
20:33
Czwartek 30 czerwca
min:
16°C
max:
36°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
2.4 mm
wiatr:
12 km/h
wsch. słońca:
05:07
zach. słońca:
20:33
Piątek 1 lipca
min:
16°C
max:
33°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.2 mm
wiatr:
9 km/h
wsch. słońca:
05:08
zach. słońca:
20:33
Sobota 2 lipca
min:
17°C
max:
35°C
Słonecznie
opady:
0.1 mm
wiatr:
9 km/h
wsch. słońca:
05:08
zach. słońca:
20:32
Niedziela 3 lipca
min:
15°C
max:
32°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:
5.7 mm
wiatr:
13 km/h
wsch. słońca:
05:09
zach. słońca:
20:32
Sarajevo
- klimat w Bośnii
Bosnia - kiedy na wakacje?
Na wakacyjny wypoczynek na wybrzeżu adriatyckim BiH najlepsze są miesiące letnie – od czerwca do września. Lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami w roku, kiedy temperatury powietrza sięgają nawet ponad 30 °C, a temperatura wody rzadko spada poniżej 20 °C. W szczycie sezonu (lipiec-sierpień) należy się jednak spodziewać dużego ruchu turystycznego i wysokich cen.
Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe najlepsze są miesiące maj-czerwiec i wrzesień-październik, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 20 °C, ale słońce nie jest już tak ostre.
Zwiedzanie miast, wyprawy po interiorze i w góry Bośni i Hercegowiny można organizować przez cały rok. Jedynie w miesiącach zimowych, od grudnia do lutego, można się spodziewać dużych opadów śniegu w wyższych partiach gór.
Wypoczynek z dziećmi najlepiej zorganizować w okresie od maja do września, kiedy temperatury utrzymują się w przedziale od 20 °C do nawet ponad 30 °C w lipcu i sierpniu.
Terytorium Bośni i Hercegowiny leży w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego między klimatem śródziemnomorskim a kontynentalnym. Tereny nadmorskie oraz dolinę rzeki Neretwy charakteryzuje klimat śródziemnomorski ciepły. Interior w większości znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego ciepłego, za wyjątkiem północnej części kraju, gdzie dominuje klimat umiarkowany chłodny, kontynentalny.
Najcieplejszymi miesiącami w roku są lipiec i sierpień, kiedy średnia temperatura powietrza utrzymuje się w granicach 20-30 °C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnimi temperaturami 2-5 °C. W okresie od listopada do marca maksymalna temperatura w Bośni i Hercegowinie to ok. 10-15 °C. Zimy w kontynentalnej części Bośni i Hercegowiny (zwłaszcza w obszarach górskich) są mroźne, temperatura powietrza często spada tu poniżej 0 °C. W okresie zimowym występują też częste wiatry, które mogą powodować sztormy na wybrzeżu. Lato w kontynentalnej części Bośni i Hercegowiny jest raczej ciepłe, na wybrzeżu gorące. Najwięcej opadów zdarza się w okresie jesienno-zimowym. Na wybrzeżu, podobnie jak w całej Dalmacji i na wybrzeżu chorwackim, zwłaszcza pod koniec lata i jesienią, występują okresowe silne wiatry.