Bośnia Środkowa i Posavina - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Bosnia.pl  >  Mapa i przewodnik: Bośnia Środkowa i Posavina, Bosnia

Na wakacje: Bośnia Środkowa i Posavina, Bosnia


Zdjęcia Bośnia i Hercegowina
Największą atrakcją centralnej części Bośni i Hercegowiny jest z całą pewnością Sarajewo, stolica BiH oraz największe miasto. W tym regionie jest wiele małych miejscowości związanych z historią kraju i narodu. Warto zatrzymać się w niektórych wioskach ze względu na tradycyjną zabudowę oraz bogaty lokalny folklor. Do bardziej znanych miejscowości należą Travnik, Jajce, Tuzla. Spragnionym rekreacji w naturze i przyrody polecamy Jezioro Modrackie albo górę Igman na zachód od Sarajewa. Wciąż można tu natrafić na miejsca, których nie odnowiono od czasów wojny w latach 90-tych XX wieku. Widać domy ze śladami po kulach lub kompletnie opuszczone osiedla, przez lata niszczejące w ruinach.

Klimat i pogoda w Bośnii

pogoda: Sarajevo

26°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:25%
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:260° 7 km/h
 • Wycieczki: Bośnia Środkowa i Posavina, Bosnia


 • Informacje praktyczne


  • Waluty – walutą w BiH jest marka transferowa (KM) o międzynarodowym kodzie BAM. 1 marka transferowa to 100 fenigów transferowych. 1 KM = 2,15 zł. W Polsce raczej nie można dostać w kantorach bośniackiej waluty. Najlepiej zaopatrzyć się w euro, które można bez problemu wymienić w BiH na lokalną walutę (w kantorach, bankach, a nawet w sklepach przy płaceniu za zakupy).
  • Wizy – w BiH nie ma obowiązku wizowego nałożonego na Polaków. Obywatele Unii Eurpejskiej mogą wjeżdżać do kraju wzŁcynie na podstawie dowodu osobistego.
  • Ubiór – nie ma ogranicye}. Za wyjątkiem obiektów sakralnych takich jak kościoły, cerkwie i meczety, do których można wejść jedynie w odpowiednim stroju (podobnie jak u nas). Zwłaszcza w przypadku meczetów trzeba pamiętać, że kobiety powinny mieć zakryte włosy, ramiona i kolana. Najczęściej przy wejściu do meczetu są chusty, z których odwiedzający mogą skorzystać na czas zwiedzania obiektu.


Sarajevo - prognoza pogody, Bosnia

7200000
Aktualne warunki

Niedziela
20 września
Częściowe zachmurzenie
26°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:25%
wilgotność:48%
widoczność:10 km
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:260° 7 km/h
wsch. słońca:06:32
zach. słońca:18:47
Poniedziałek
21 września
Przejściowe intensywne opady deszczu
min: 14°C    max: 27°C
Przejściowe intensywne opady deszczu
opady:1.4 mm
wiatr:180°  4 km/h
wsch. słońca:06:33
zach. słońca:18:45
Wtorek
22 września
Przejściowe opady deszczu
min: 13°C    max: 24°C
Przejściowe opady deszczu
opady:0.7 mm
wiatr:185°  7 km/h
wsch. słońca:06:34
zach. słońca:18:43
Środa
23 września
Przejściowe intensywne opady deszczu
min: 12°C    max: 22°C
Przejściowe intensywne opady deszczu
opady:1.1 mm
wiatr:195°  8 km/h
wsch. słońca:06:35
zach. słońca:18:41
Czwartek
24 września
Częściowe zachmurzenie
min: 12°C    max: 24°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:208°  6 km/h
wsch. słońca:06:37
zach. słońca:18:39

Sarajevo - klimat w Bośnii

Bosnia - kiedy na wakacje?
 • Na wakacyjny wypoczynek na wybrzeżu adriatyckim BiH najlepsze są miesiące letnie – od czerwca do września. Lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami w roku, kiedy temperatury powietrza sięgają nawet ponad 30 °C, a temperatura wody rzadko spada poniżej 20 °C. W szczycie sezonu (lipiec-sierpień) należy się jednak spodziewać dużego ruchu turystycznego i wysokich cen.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe najlepsze są miesiące maj-czerwiec i wrzesień-październik, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 20 °C, ale słońce nie jest już tak ostre.
 • Zwiedzanie miast, wyprawy po interiorze i w góry Bośni i Hercegowiny można organizować przez cały rok. Jedynie w miesiącach zimowych, od grudnia do lutego, można się spodziewać dużych opadów śniegu w wyższych partiach gór.
 • Wypoczynek z dziećmi najlepiej zorganizować w okresie od maja do września, kiedy temperatury utrzymują się w przedziale od 20 °C do nawet ponad 30 °C w lipcu i sierpniu.
Terytorium Bośni i Hercegowiny leży w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego między klimatem śródziemnomorskim a kontynentalnym. Tereny nadmorskie oraz dolinę rzeki Neretwy charakteryzuje klimat śródziemnomorski ciepły. Interior w większości znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego ciepłego, za wyjątkiem północnej części kraju, gdzie dominuje klimat umiarkowany chłodny, kontynentalny. Najcieplejszymi miesiącami w roku są lipiec i sierpień, kiedy średnia temperatura powietrza utrzymuje się w granicach 20-30 °C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnimi temperaturami 2-5 °C. W okresie od listopada do marca maksymalna temperatura w Bośni i Hercegowinie to ok. 10-15 °C. Zimy w kontynentalnej części Bośni i Hercegowiny (zwłaszcza w obszarach górskich) są mroźne, temperatura powietrza często spada tu poniżej 0 °C. W okresie zimowym występują też częste wiatry, które mogą powodować sztormy na wybrzeżu. Lato w kontynentalnej części Bośni i Hercegowiny jest raczej ciepłe, na wybrzeżu gorące. Najwięcej opadów zdarza się w okresie jesienno-zimowym. Na wybrzeżu, podobnie jak w całej Dalmacji i na wybrzeżu chorwackim, zwłaszcza pod koniec lata i jesienią, występują okresowe silne wiatry.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-4,-2,0,3,8,11,13,12,9,5,0,-2,2,5,11,14,20,22,25,25,22,16,7,2,-1.0,1.5,5.5,8.5,14.0,16.5,19.0,18.5,15.5,10.5,3.5,.0
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
141515171513101110121315

Bosnia wycieczki: oferty wczasów Federacja Bośni i Hercegowiny

Zdjęcia - Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina zdjęcie 1Bośnia i Hercegowina zdjęcie 2Bośnia i Hercegowina zdjęcie 3
Bośnia i Hercegowina zdjęcie 4Bośnia i Hercegowina zdjęcie 5Bośnia i Hercegowina zdjęcie 6
Bośnia i Hercegowina zdjęcie 7Bośnia i Hercegowina zdjęcie 8Bośnia i Hercegowina zdjęcie 9
Bośnia i Hercegowina zdjęcie 10
Bośnia i Hercegowina - więcej zdjęć

Hotele Bośnia Środkowa i Posavina

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe Last Minute
Wycieczki objazdowe Last Minute
Z każdym rokiem, coraz popularniejsze stają się wycieczki objazdowe, których główną zaletą jest gwarancja, że nie ominą nas żadne, najbardziej znane atrakcje danego kraju. Turyści najchętniej decydują się na taki wyjazd do słynącej z wyśmienitej kuchni Hiszpanii, pełnej niezwykłych miejscowości Portugalii, Maroka czy Kenii. Natomiast pod względem historycznym warto wspomnieć Izrael, gdzie wycieczka objazdowa pozwoli na dokładne poznanie najważniejszych miejscowości.
 
Najlepsze hotele na Cyprze w ofercie All Inclusive >>
Wakacje na czterech kółkach - wczasy w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
Indie - wycieczki objazdowe po kraju kontrastów, barw i orientu - sprawdź >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne