Bośnia i Hercegowina - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Bosnia.pl  >  Mapa i przewodnik: Bośnia i Hercegowina

Na wakacje: Bośnia i Hercegowina


Przewodnik turystyczny: Bośnia i Hercegowina
Zdjęcia Bośnia i Hercegowina
Była jugosłowiańska republika Bośni i Hercegowiny od 1992 roku jest niepodległym krajem, którego powstanie zostało potwierdzone umową z Dayton z 1995 roku. Od czasu rozpadu Jugosławii i krwawego konfliktu zbrojnego, jaki miał miejsce na tym obszarze, Bośnia i Hercegowina zdołała nie tylko odbudować swoją strukturę, ale widać wyraźny postęp i trwający rozwój. Bośnia i Hercegowina sąsiaduje z Chorwacją, Serbią i Czarnogórą oraz z Włochami (granica morska) – około 10 km odcinek wybrzeża adriatyckiego z miejscowością Neum należy właśnie do BiH. Kraj jest podzielony na trzy okręgi administracyjne – Republikę Serbską, Federację Bośni i Hercegowiny oraz Dystrykt Brčko. Dwuczłonowa nazwa kraju odwołuje się do regionów geograficznych – północna część kraju odpowiada Bośni, natomiast południowa, znacznie mniejsza, Hercegowinie. Stolicą BiH jest Sarajewo, miasto nazywane europejskim Stambułem. Dominującą religią w BiH jest islam, przy czym chrześcijanie (zarówno prawosławni, jak też katolicy) stanowią znaczny procent wśród obywateli. W Bośni i Hercegowinie jest dużo terenów zielonych, parków i rezerwatów, które zachęcają do wypraw i spacerów. Infrastruktura sportowa jest też z roku na rok coraz lepsza. Wybierając się do BiH (nawet przejazdem) warto zwiedzić takie miejsca jak Sarajewo, Mostar, Medjugorje czy Wyszegrad.

Klimat i pogoda w Bośnii

pogoda: Sarajevo

33°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:25%
ciśnienie:1016 hPa
wiatr:350° 9 km/h
 • Wycieczki: Bośnia i Hercegowina


 • Przewodnik turystyczny: Bośnia i Hercegowina
 • Regiony


  • Federacja Bośni i Hercegowiny – jedna z trzech jednostek administracyjnych w BiH, obejmująca południowo-zachodnią (wzdłuż zachodniej granicy z Chorwacją) i centralną część kraju.
  • Republika Serbska – administracyjna jednostka terytorialna w BiH położona we wschodniej (przy granicy z Serbią) i północnej części kraju (przy granicy z Chorwacją).
  • Dystrykt Brčko – najmniejszy z trzech regionów administracyjnych Bośni; znajduje się w północno-wschodniej części kraju. Dystrykt reprezentuje wszystkie trzy tożsamości etniczne zamieszkujące w BiH – Bośniaków, Serbów i Chorwatów.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Sarajewo, Mostar, Banja Luka, Zenica, Tuzla.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Sarajewo, Baščaršija, Meczet Gazi Husrev-bega, Mostar, Most w Mostarze, Medjugorje, Neum, Most w Wyszegradzie (Višegrad).
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Bośnia Środkowa i Posavina, Bośnia Zachodnia i Hercegowina, Neum w BiH, Bośnia Wschodnia.
 • Geografia i przyroda


 • Bośnia i Hercegowina leży na Półwyspie Bałkańskim, w jego zachodniej części. Sąsiaduje z Chorwacją, Czarnogórą i Serbią. Dwuczłonowa nazwa kraju odpowiada dwóm krainom geograficznym, które obejmują granice administracyjne. Większość terytorium BiH znajduje się na kontynencie i ma charakter wyżynny lub górski. BiH posiada dostęp do Morza Adriatyckiego – morska granica wynosi 20 km (gmina Neum znajduje się w regionie Dalmacji na wybrzeżu Morza Adriatyckiego). Niecałe 15% terytorium BiH stanowią ziemie nadające się pod uprawę (z czego jedynie 3% jest w tym celu wykorzystywane). Pozostały obszar to niższe i wyższe góry, wzgórza oraz równiny w dorzeczach rzek – Una, Vrnas, Bosna, Drina. Do ważnych rzek BiH należy zaliczyć także Neretwę (płynie przez Mostar) i Miljaczkę (płynie przez Sarajewo). Najwyższym szczytem Bośni i Hercegowiny jest Maglić (2386 m n.p.m.). Znaczny procent powierzchni kraju pokrywają gęste lasy. Niezwykłe walory przyrodnicze tych terenów chronione są w ramach parków narodowych, m.in. Sutjeska (Perućica w parku Sutjeska to przykład jednej z ostatnich puszczy w Europie), Kozara i Una (parki narodowe) oraz Hutovo blato i Blidinje (parki przyrody).
 • Historia


 • Pierwszymi osadnikami BiH byli Ilirowie, Rzymianie i Grecy, a Słowianie pojawiają się dopiero w VII w. Początki państwowości bośniackiej sięgają IX w. W średniowieczu zwierzchnictwo nad tymi ziemiami mieli m.in. Serbowie, Chorwaci i Węgrzy, naprzemiennie z okresami niezależności. W XV w. BiH zostaje podbita przez imperium tureckie i następuje islamizacja tych ziem. Na Kongresie Berlińskim w 1878 r. zadecydowano o włączeniu Bośni do Austro-Węgier. W 1914 r. właśnie w Bośni, w Sarajewie, dokonano zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Morderstwo stało się przyczyną wybuchu I wojny światowej. Na początku XX w. BiH została włączona do Królestwa SHS, od 1929 r. pod nazwą Królestwo Jugosławii. W 1941 r., podczas II wojny światowej, BiH w całości została przyłączona do faszystowskiego państwa NDH pod przywództwem Ante Pavelicia. Po zakończeniu II wojny światowej Bośnia i Hercegowina weszła w skład komunistycznej Jugosławii Josipa Broza Tity jako jedna z republik związkowych. Bośnia ucierpiała mocno w wojnie lat 90-tych XX wieku na Bałkanach – pierwsze akcje wojskowe i zbrojne toczyły się właśnie na terytorium Bośnii. Wojna trwała od 1992 do 1995 r. i zakończyło ją porozumienie w Dayton. Podczas tych kilku lat starć Sarajewo było oblężone. Po zakończeniu ostatniej wojny (przy udziale sił ONZ i interwencji NATO) kraj podzielono na dwie części – jednostki administracyjne obejmujące dwie nacje (etnicznie różne – Chorwatów i Serbów) oraz jeden dystrykt Brčko. Obecnie, choć w BiH wciąż stacjonują przedstawiciele sił ONZ, kraj się rozwija i jest zupełnie bezpieczny. Z roku na rok rośnie też liczba turystów.
 • Sport i rekreacja


  • Górzyste tereny BiH oferują możliwości aktywnego spędzania czasu – wędrówki, wspinaczka, sporty zimowe, raftingi, trekkingi.
  • Liczne zabytki historyczne oraz atrakcje turystyczne zachęcają do zwiedzania i podróży po całym kraju.
  • BiH jest ciekawa kulturowo, co sprawia, że rozwija się tu turystyka kulinarna oraz związana z miejscami kultu religijnego (zarówno chrześcijańskiego, jak i muzułmańskiego).
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – walutą w BiH jest marka transferowa (KM) o międzynarodowym kodzie BAM. 1 marka transferowa to 100 fenigów transferowych. 1 KM = 2,15 zł. W Polsce raczej nie można dostać w kantorach bośniackiej waluty. Najlepiej zaopatrzyć się w euro, które można bez problemu wymienić w BiH na lokalną walutę (w kantorach, bankach, a nawet w sklepach przy płaceniu za zakupy).
  • Wizy – w BiH nie ma obowiązku wizowego nałożonego na Polaków. Obywatele Unii Europejskiej mogą wjeżdżać do kraju wyłącznie na podstawie dowodu osobistego.
  • Ubiór – nie ma ograniczeń. Za wyjątkiem obiektów sakralnych takich jak kościoły, cerkwie i meczety, do których można wejść jedynie w odpowiednim stroju (podobnie jak u nas). Zwłaszcza w przypadku meczetów trzeba pamiętać, że kobiety powinny mieć zakryte włosy, ramiona i kolana. Najczęściej przy wejściu do meczetu są chusty, z których odwiedzający mogą skorzystać na czas zwiedzania obiektu.


Sarajevo - prognoza pogody, Bosnia

7200000
Aktualne warunki

Środa
29 czerwca
Częściowe zachmurzenie
33°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:25%
wilgotność:39%
widoczność:10 km
ciśnienie:1016 hPa
wiatr:350° 9 km/h
Środa
29 czerwca
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 17°C    max: 35°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:1.0 mm
wiatr:161°  13 km/h
wsch. słońca:05:07
zach. słońca:20:33
Czwartek
30 czerwca
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 16°C    max: 36°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:2.4 mm
wiatr:165°  12 km/h
wsch. słońca:05:07
zach. słońca:20:33
Piątek
1 lipca
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 16°C    max: 33°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.2 mm
wiatr:160°  9 km/h
wsch. słońca:05:08
zach. słońca:20:33
Sobota
2 lipca
Słonecznie
min: 17°C    max: 35°C
Słonecznie
opady:0.1 mm
wiatr:203°  9 km/h
wsch. słońca:05:08
zach. słońca:20:32
Niedziela
3 lipca
Umiarkowane opady deszczu
min: 15°C    max: 32°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:5.7 mm
wiatr:160°  13 km/h
wsch. słońca:05:09
zach. słońca:20:32

Sarajevo - klimat w Bośnii

Bosnia - kiedy na wakacje?
 • Na wakacyjny wypoczynek na wybrzeżu adriatyckim BiH najlepsze są miesiące letnie – od czerwca do września. Lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami w roku, kiedy temperatury powietrza sięgają nawet ponad 30 °C, a temperatura wody rzadko spada poniżej 20 °C. W szczycie sezonu (lipiec-sierpień) należy się jednak spodziewać dużego ruchu turystycznego i wysokich cen.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe najlepsze są miesiące maj-czerwiec i wrzesień-październik, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 20 °C, ale słońce nie jest już tak ostre.
 • Zwiedzanie miast, wyprawy po interiorze i w góry Bośni i Hercegowiny można organizować przez cały rok. Jedynie w miesiącach zimowych, od grudnia do lutego, można się spodziewać dużych opadów śniegu w wyższych partiach gór.
 • Wypoczynek z dziećmi najlepiej zorganizować w okresie od maja do września, kiedy temperatury utrzymują się w przedziale od 20 °C do nawet ponad 30 °C w lipcu i sierpniu.
Terytorium Bośni i Hercegowiny leży w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego między klimatem śródziemnomorskim a kontynentalnym. Tereny nadmorskie oraz dolinę rzeki Neretwy charakteryzuje klimat śródziemnomorski ciepły. Interior w większości znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego ciepłego, za wyjątkiem północnej części kraju, gdzie dominuje klimat umiarkowany chłodny, kontynentalny. Najcieplejszymi miesiącami w roku są lipiec i sierpień, kiedy średnia temperatura powietrza utrzymuje się w granicach 20-30 °C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnimi temperaturami 2-5 °C. W okresie od listopada do marca maksymalna temperatura w Bośni i Hercegowinie to ok. 10-15 °C. Zimy w kontynentalnej części Bośni i Hercegowiny (zwłaszcza w obszarach górskich) są mroźne, temperatura powietrza często spada tu poniżej 0 °C. W okresie zimowym występują też częste wiatry, które mogą powodować sztormy na wybrzeżu. Lato w kontynentalnej części Bośni i Hercegowiny jest raczej ciepłe, na wybrzeżu gorące. Najwięcej opadów zdarza się w okresie jesienno-zimowym. Na wybrzeżu, podobnie jak w całej Dalmacji i na wybrzeżu chorwackim, zwłaszcza pod koniec lata i jesienią, występują okresowe silne wiatry.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-4,-2,0,3,8,11,13,12,9,5,0,-2,2,5,11,14,20,22,25,25,22,16,7,2,-1.0,1.5,5.5,8.5,14.0,16.5,19.0,18.5,15.5,10.5,3.5,.0
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
141515171513101110121315

Bosnia wycieczki: oferty wczasów Bośnia i Hercegowina

Zdjęcia - Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina zdjęcie 1Bośnia i Hercegowina zdjęcie 2Bośnia i Hercegowina zdjęcie 3
Bośnia i Hercegowina zdjęcie 4Bośnia i Hercegowina zdjęcie 5Bośnia i Hercegowina zdjęcie 6
Bośnia i Hercegowina zdjęcie 7
Bośnia i Hercegowina - więcej zdjęć

Hotele Bośnia i Hercegowina

Sunce  ***od 1960 zł

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe Last Minute
Wycieczki objazdowe Last Minute
Z każdym rokiem, coraz popularniejsze stają się wycieczki objazdowe, których główną zaletą jest gwarancja, że nie ominą nas żadne, najbardziej znane atrakcje danego kraju. Turyści najchętniej decydują się na taki wyjazd do słynącej z wyśmienitej kuchni Hiszpanii, pełnej niezwykłych miejscowości Portugalii, Maroka czy Kenii. Natomiast pod względem historycznym warto wspomnieć Izrael, gdzie wycieczka objazdowa pozwoli na dokładne poznanie najważniejszych miejscowości.
 
Najlepsze hotele na Cyprze w ofercie All Inclusive >>
Wakacje na czterech kółkach - wczasy w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
Indie - wycieczki objazdowe po kraju kontrastów, barw i orientu - sprawdź >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne